POWIATOWA STACJA
SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA
W RZESZOWIE

Ważne tematy

Światowy Dzień Rzucania Palenia

dymek

19 listopada 2015 roku, obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Motywem przewodnim kampanii są zniszczone płuca, które zostały „uwędzone” dymem tytoniowym i nie nadają się już do zdrowego i długiego życia. Hasło kampanii „Nie zawsze wędzone trzyma dłużej” uzupełnia przesłanie kampanii. Kampania ma nie tylko zachęcić społeczeństwo do nierozpoczynania palenia lub do zerwania z nałogiem, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na problem palaczy, którzy nie szanują obowiązku nieszkodzenia innym, paląc zarówno przy dorosłych, jak i przy dzieciach oraz na biernych palaczy dymu tytoniowego, którzy przyzwalają na palenie w ich obecności.

Pomysł na kampanię jest wynikiem badań nad postawami i zachowaniami Polaków w stosunku do palenia tytoniu. Mimo istniejącego zakazu palenia w miejscach publicznych (który obowiązuje w Polsce od 15 listopada 2010 roku), ciągle bardzo dużo osób go ignoruje. Łamanie tego zakazu szczególnie obserwuje się w miejscach takich jak przystanki autobusowe (25%), czy place zabaw dla dzieci. Ludzie często palą papierosy również na klatkach schodowych w blokach mieszkalnych, na plażach i w parkach co nie jest uregulowane prawnie, ale może przeszkadzać osobom niepalącym.

Zauważalny jest również problem palenia w obecności niepalących domowników, np. dzieci lub kobiet w ciąży. Inhalacja środowiskowego dymu tytoniowego jest równie niebezpieczna jak samo palenie papierosów. Społeczeństwo nadal nie do końca zdaje sobie sprawę jak bardzo groźne jest wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę. Wykazano, iż boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Taki dym zawiera również wiele substancji alergizujących, powodujących np. łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego i w konsekwencji astmę. Wdychanie dymu wydychanego przez palaczy, zwiększa u osób niepalących ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca, ponadto osłabia ich zdolność do pracy, zmniejsza wydajność, demobilizuje i pogarsza samopoczucie. Spośród dorosłych niepalących 28% jest narażonych na środowiskowy dym tytoniowy. W 2011 roku około 600 tys. osób niepalących zmarło z powodu narażenia na bierne palenie.

19 listopada 2015 z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Rzeszowie wspólnie z podkarpackim Narodowym Funduszem Zdrowia zorganizowała akcję w siedzibie oddziału NFZ , podczas której można było zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, sprawdzić ciśnienie, otrzymać materiały edukacyjne oraz poradzić się jak skutecznie rzucić palenie

dymek dymek dymek
dymek dymek

Specjaliści: rośnie liczba kobiet umierających z powodu raka płuca - artukuł rynekzdrowia.pl - artukuł rynekzdrowia.pl

Kobiety palą i umierają jak mężczyźni - artukuł rynekzdrowia.pl - artukuł rynekzdrowia.pl

Liczba odwiedzających: 23333